Blog Petra Rozkošného

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O penězích

Úvěr ze stavebního spoření – když máte nějaké vlastní úspory a nechcete ručit nemovitostí

Autor: Petr Rozkošný

25.10.2014 16:37

Toliko k úvodu, který Vám má naznačit, proč vznikl můj dnešní příspěvek, ve kterém se budu věnovat cílové skupině - lidé s vlastními úsporami, kteří si chtějí půjčit na rekonstrukci nemovitosti, ale nechtějí finanční instituci ničím ručit. Výše vlastních úspor v našem modelovém případu činí 200 000 Kč, přičemž poptávaná výše úvěru ze stavebního spoření činí 300 000 Kč. Klienti z našeho modelového příkladu pak nemají žádnou smlouvu o stavebním spoření, a jak již bylo uvedeno, nechtějí stavební spořitelně poskytovat žádné ručení.

Vzhledem k tomu, že podmínku ručení nemovitostí vyžadují u hypoték (ze zákona) všechny banky, pojďme se rovnou podívat na alternativu k tomuto druhu úvěrů - úvěr ze stavebního spoření.

Překlenovací úvěry ze stavebního spoření

Vzhledem k tomu, že čerpání úvěru ze stavebního spoření je podmíněno dobou trvání smlouvy o stavebním spoření min. 24 měsíců, splněním hodnotícího čísla a minimální naspořené části konečného úvěru, pojďme se teď spolu podívat na podmínky překlenovacích úvěrů. Tento typ úvěru mohou žadatelé z našeho modelového případu čerpat ihned a budou jej splácet do doby, než si na své smlouvě o stavebním spoření naspoří tolik, aby měli nárok na řádný úvěr ze stavebního spoření.

Podmínky překlenovacích úvěrů u jednotlivých stavebních spořitelen  

Stavební spořitelna

Úroková sazba

Poplatek za uzavření smlouvy o úvěru

Českomoravská stavební spořitelna

4,40 %

5 000 Kč

Modrá pyramida stavební spořitelna

6,34 %

2 500 Kč

Raiffeisen stavební spořitelna

5,90 %

5 000 Kč

Stavební spořitelna České spořitelny

6,85 %

5 000 Kč

Wüstenrot stavební spořitelna

4,80 %

5 000 Kč

Pozn. úrokové sazby jsou platné po celou dobu trvání úvěru, bez ohledu na splatnost. Výše poplatků vychází ze sazebníků a nejsou v ní zohledněny marketingové akce.

Řádné úvěry ze stavebního spoření

Už v době žádání o překlenovací úvěr si klienti stavebních spořitelen volí parametry řádných úvěrů ze stavebního spoření a podmínky spořící části smlouvy. Tímto řádným úvěrem pak bude, po splnění podmínek, splacen překlenovací úvěr. Pro klienty stavebních spořitelen má tento bod důležitou roli v tom, že úvěr úvěry ze stavebního spoření bývají úročeny nižší sazbou, než překlenovací úvěry. Však posuďte sami...

Úrokové sazby řádných úvěrů ze stavebního spoření u jednotlivých stavebních spořitelen

Stavební spořitelna

Úroková sazba

Poplatek za uzavření smlouvy o úvěru*

Českomoravská stavební spořitelna

2,95 %

2 500 Kč

Modrá pyramida stavební spořitelna

3 %

5 000 Kč

Raiffeisen stavební spořitelna

3,5 %

5 000 Kč

Stavební spořitelna České spořitelny

3,99 %

5 000 Kč

Wüstenrot stavební spořitelna

3,7 %

4 500 Kč

* Poplatek za uzavření smlouvy platí klient v době uzavření smlouvy o stavebním spoření a smlouvě o úvěru.

V obou případech (překlenovací úvěr ze stavebního spoření, řádný úvěr ze stavebního spoření) nabízí našim modelovým klientům nejlepší podmínky Českomoravská stavební spořitelna (výše uvedené parametry patří překlenovacímu úvěru Garant, více o podmínkách tohoto produktu si můžete přečíst na těchto stránkách).

Vyplatí se udělat si své vlastní porovnání

Na tomto místě je opět nutné zmínit, že výše uvedené podmínky platí pro specifickou část klientů stavebních spořitelen. Pokud se od této skupiny odlišujete výší vlastních úspor, požadovanou výší úvěru či existencí smlouvy o stavebním spoření, je na téměř 100 % jisté, že Vám jednotlivé stavební spořitelny nabídnou jiné podmínky. V případě, že uvažujete o čerpání překlenovacího úvěru ze stavebního spoření a odlišujete se v některých parametrech od našeho modelového příkladu, jistě se Vám vyplatí udělat si své vlastní porovnání.
Petr Rozkošný

Bloguji o tom, co mě zaujalo.
Rozkosny_Petr.jpg
Oblíbenost autora: 5.75

O autorovi

Šéfredaktor webu Penizenavic.cz, přispěvatel webů Kurzy.cz, Měšec.cz, Finance.cz a dalších předních českých finančních serverů.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031