Blog Petra Rozkošného

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O penězích

Hypotéka na mateřské, takový další malý „porod“ - příjmy

Autor: Petr Rozkošný

30.11.2014 17:57

Pokud Vám business šlape, radí se těmto žadatelům o hypotéku lépe, než v případě, kdy počítáte každou korunu provize. Nikdy jsem se tak naštěstí nedostal do situace, kdy by mi zoufalí klienti volali s tím, že jim banka hrozí vystěhováním. Setkal jsem se ale s případy, kdy mě oslovili lidé, kteří se do této situace dostali, a povím Vám, někdy to byly hodně velké tragédie. Rozvrácená manželství, domácí násilí (ono když je hluboko do kapsy, tak jsou nervy na pochodu), rozhádaná rodina, spoludlužníci v podobě rodičů, kteří si na stará kolena museli přivydělávat jako uklízečky, hlídači apod.

Pokud jste tedy v situaci, kdy počítáte každou korunu, hledáte nové bydlení a máte potomka na cestě, dobře Vám radím, vše si pořádně rozmyslete. Nic neuspěchejte, pár let strávených v domku s tchýní je menší „peklo“, než když se Vám do domu nastěhuje exekutor…

V případě, kdy jste příchod potomka finančně ustáli a nyní pro něj a sebe hledáte nové bydlení, rád Vám řeknu, jak na Vaši situaci budou nahlížet jednotlivé banky.

Pokud jeden z Vás (partnerů) zůstal na rodičovské dovolené, jistě Vás bude zajímat, jak banky posuzují rodičovské příspěvky. Dobrou zprávou je, že tento příjem akceptují všechny porovnávané banky (viz. tabulka níže), liší se ale výše, kterou banky započítávají.

Další, pro mateřství typický, příjem v podobě přídavků na děti, ten ani jedna porovnávaná banka neakceptuje.

V případě,že o hypotéku žádáte sám/sama s tím, že Váš partner/ka má soudem nařízeno vyplácet Vám výživné, započítají Vám tento příjem do bonity všechny banky, i když, i zde se liší výše, kterou Vám jednotlivé finanční instituce započítají.

Započítávání jednotlivých příjmů do bonity žadatele o hypotéku u porovnávaných finančních institucí

Banka

Příjem

rodičovský příspěvek

příspěvek na děti

alimenty

ČSOB

ano,max. 50 % celkových příjmů

ne

ano

Hypoteční banka

ano, max. 50 % celkových příjmů

ne

ano

Česká spořitelna

ano

ne

ano

Komerční banka

ano, max. 50 % celkových příjmů

ne

ano, max. 10 000 Kč

Raiffeisenbank

ano, max. 4 583 Kč

ne

ano, max. 30 % celkových příjmů

Unicredit Bank

ano

ne

ano, max. 4 000 Kč na dítě

Wüstenrot hypoteční banka

ano

ne

ano

Sberbank

ano

ne

ano

mBank

ano

ne

ano

Expobank

ano

ne

ano

Equa Bank

ano

ne

ano, max. 3 000 Kč na dítě

 

 

Kromě výše uvedených Vám pak jednotlivé banky do bonity samozřejmě započítají všechny další standardní příjmy, mezi které patří: příjem ze zaměstnání, příjem z podnikání, příjem z pronájmu. Pokud o hypotéku žádáte s partnerem/partnerkou, peníze od státu budou pravděpodobně představovat pouze malou část Vašich příjmů, nemusíte se tedy bát omezení, která u některých bank platí při započítávání rodičovských příspěvků.

Nepřehánějte to s optimismem

V případě, kdy už máte trošku odrostlejší dítě (dejme tomu 2 roky věku) s tím, že neplánujete další rozšíření rodiny, mohli byste snadno podlehnout přílišnému optimismu, kdy byste splátku své hypotéky modelovali na situaci, kdy už Vaše partnerka/Váš partner pobírají příjem ze zaměstnání či podnikání. Tady pozor! Na přílišný optimismus ji také „dojela“ řada žadatelů o úvěr. Blížící se zvýšení příjmů sice svádí k tomu, pokusit se hypotéku splatit co nejdříve, oněch pár měsíců do doby, kdy ten druhý z Vás opět nastoupí do zaměstnání či se vrátí k podnikání, však může být kritických, banky neodpouští ani jednu neuhrazenou splátku a Vy se tak můžete dostat do velkých problémů a dokonce přijít i o střechu nad hlavou v době, kdy do zvýšení příjmů Vaší rodiny zbývá pár měsíců.

V době podání žádosti o hypotéku se pořádně podívejte, jak se Vám dařilo hospodařit s Vašimi příjmy několik měsíců zpětně. Podle toho pak volte splatnost a splátku Vaší hypotéky.

Tak, to byly příjmy, první strana mince Vaší bonity. Příště (už zítra) Vám řeknu, jak je to s tou 2 stranou – výdaji.
Petr Rozkošný

Bloguji o tom, co mě zaujalo.
Rozkosny_Petr.jpg
Oblíbenost autora: 5.75

O autorovi

Šéfredaktor webu Penizenavic.cz, přispěvatel webů Kurzy.cz, Měšec.cz, Finance.cz a dalších předních českých finančních serverů.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031