Blog Petra Rozkošného

TÝDEN.CZ

23. 10. 2018
Rubrika: O penězích

Hypotéka na mateřské, takový další malý „porod“ – výdaje

Autor: Petr Rozkošný

02.12.2014 18:01

Ano, každou banku bude zajímat nejen to, jak vysoké máte příjmy, ale také, jak vysoké jsou Vaše závazky. Za tímto účelem banky nahlíží do bankovního registru klientských informací, kde se o žadatelích o úvěr dozví, kolik splácí na bankovních úvěrech u jiných finančních institucí, jaké jsou nesplacené částky těchto úvěrů a jestli své závazky platíte řádně a včas. A to prosím až 4 roky zpětně! To je také důvod, proč někteří žadatelé plánují hypotéku i několik let předem…

Kromě splátek úvěrů jako jsou spotřebitelské úvěry, úvěry ze stavebního spoření či jiné hypotéky pak banky budou zajímat i jiné „nestandardní výdaje, mezi které patří kreditní karty, kontokorenty, alimenty a ručitelské závazky. To, jak se k těmto výdajům staví jednotlivé finanční instituce, se dozvíte v níže přiložené tabulce.

 

 

Započítávání jednotlivých výdajů do bonity žadatele o hypotéku u porovnávaných finančních institucí

Banka

Výdaj

kreditní karty

kontokorenty

výživné

ručitelské závazky

ČSOB

ne

ne

ano

ne

Hypoteční banka

ne

ne

ano

ne

Česká spořitelna

ano

ano

ano

ano

Komerční banka

ano

ano

ano

ano

Raiffeisenbank

ne

ne

ne

ne

Unicredit Bank

ano

ano

ano

posuzováno individuálně

Wüstenrot hypoteční banka

ne

ne

ano

ano

Sberbank

ne

ne

ne

ano

mBank

ano

ne

ne

pouze nad částku 375 000 Kč

Expobank

ne

ne

ne

ano

Equa Bank

ano

ano

ano

ne

 

Z tabulky to není zřejmé a Vy byste to také asi jen těžko hádali, ale jsou to právě kreditní karty a kontokorenty, na čem troskotá řada žádostí o hypotéku. Pouze malá část žadatelů je si totiž vědoma toho, že některé banky tyto produkty započítávají do výdajů. Pokud jde o tyto produkty, do výdajů je často započítávána procentuální část z úvěrových rámců a tak pokud Vám někdo v obchodním centru či na nádraží „vnutil“ kreditní kartu s úvěrovým rámcem 100 000 Kč a Vaše banka Vám z vlastní iniciativy otevřela kontokorent na 50 000 Kč, je zaděláno na problém. Při postupu, kdy banka započítá do výdajů 5 % z úvěrových rámců, bez ohledu na to, jestli je skutečně čerpáte, se můžete dostat na měsíční závazky atakující hranici 10 000 Kč!

Další skrytou hrozbou jsou ručitelské závazky, o kterých byste zřejmě také neřekli, že je banky započítávají do výdajů. Opak je pravdou, a pokud tedy ručíte jiné osobě např. u hypotéky, může se cesta k novému bydlení pořádně zkomplikovat.

Pokud je to tedy možné, doplaťte peníze, které na kreditních kartách i kontokorentech čerpáte, snižte své úvěrové rámce na minimum či tyto produkty rovnou zrušte (poté, co dostanete hypotéku, si je opět můžete zřídit), abyste tak eliminovali riziko toho, že Vám banka zamítne žádost o hypoteční úvěr. Stejně tak se pokuste vyvázat z ručitelských závazků v případě, že žádáte o úvěr v bance, která tyto závazky započítává do bonity (nyní máte tu výhodu, že víte, o které banky se jedná).

Samozřejmě se také pokuste doplatit své spotřebitelské úvěry, či alespoň snižte jejich splátky např. konsolidací (reklamy na ni nás atakují několikrát do hodiny), čímž zase více převážíte misky vah ve Váš prospěch. V době, kdy jsou Vaše příjmy z velké části tvořeny rodičovským příspěvkem a Vy vydáváte nemalé peníze na dětské potřeby, totiž o schválení či neschválení hypotéky rozhoduje opravdu každá koruna.
Petr Rozkošný

Bloguji o tom, co mě zaujalo.
Rozkosny_Petr.jpg
Oblíbenost autora: 5.75

O autorovi

Šéfredaktor webu Penizenavic.cz, přispěvatel webů Kurzy.cz, Měšec.cz, Finance.cz a dalších předních českých finančních serverů.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031